• otobus-ne-zaman-gelecek-sorusu-artik-son-buluyor

  Hepimizin başına gelmiştir; Otobüs Ne Zaman Gelecek? , Otobüs Nerede Kaldı? , Otobüs Nerede? sorularına cevap aradığımız zamanlar. Fakat toplu taşımada yeni geliştirilen ve ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ESHOT otobüsleri için kullanıma başlayacak olan uygulama, hayatımızı daha kolay hale getiriyor.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda hayata geçirdiği yeni uygulamasıyla, tüm otobüs duraklarını “akıllı duraklara” dönüştürüyor. Duraklara yerleştirilen “QR Kodlar” akıllı telefonlara okutulduğunda, binilmek istenen otobüsün kaç durak uzakta olduğu ve duraktan geçen otobüs hatları ekrana geliyor.

  nerede bu otobüs akıllı durak eshot iett otobus ne zaman gelecek sorusu artik son buluyor
  Sabit bilgisayarlarla da çalışan sistem, binilmek istenen hat numarası girildiğinde, otobüsün kaç durak uzakta olduğuna gösteriyor.

  90 dakika içinde ikinci binişlerin ücretsiz olduğu uygulamasıyla uluslararası ödül alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların duraklarda daha az beklemesi için çalışmalarına aralıksız devam ederken, ESHOT da toplu taşımacılıkta devrim niteliğinde yeni bir uygulama hayata geçirdi. Bu yeni uygulamaya göre, daha önce numaralandırılan duraklara “QR Kod” yerleştirildi. QR Kodu akıllı telefonlarına okutan vatandaşların, duraktan geçen otobüs hatlarını ve kaç durak uzakta olduğunu anında telefonlarının ekranından görebildiği açıklandı.

  “Otobüs ne zaman gelecek” sorusu tarih oldu
  Mobil teknoloji sayesinde tüm durakları akıllı durağa dönüştüren sistem, sadece akıllı telefonlar değil bilgisayarlardan da vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Yeni uygulamada vatandaşlar, binmek istedikleri otobüsün kaç durak uzakta olduğunu evlerinden çıkmadan bilgisayarlarından da öğrenebiliyor.

  Kentkart bakiyenizi internetten öğrenin
  Yeni sistemle birlikte hayata geçirilen diğer bir yenilik ise Kentkart bakiyelerinin internetten öğrenilebilecek olması. www.eshot.gov.tr adresindeki “Bakiye Sorgulama” başlığına tıklandığında ve çıkan ekrana Kent-kart numarası girildiğinde, kart içindeki bakiye öğrenilebiliyor.

  nerede bu otobüs akıllı durak eshot iett 2 otobus ne zaman gelecek sorusu artik son buluyor

  Sistem nasıl çalışıyor?

  Duraklara yerleştirilen QR kodlar akıllı telefon ve tabletlere okutulduğunda, durakla ilgili bilgiler ile duraktan geçen otobüs hattı numaralarını listeleniyor. Hat numaralarının karşısında ise 15 saniyelik güncellemelerle otobüsün kaç durak uzakta olduğu belirtiliyor. Aynı şekilde açılan sayfada hat numarası girilerek de otobüsün hangi duraklardan geçtiği ve ne kadar uzakta olduğu görülebiliyor. Yine aynı sayfada durak numarası girildiğinde, o duraktan geçen otobüs hatları listeleniyor.
  Yeni uygulama sadece mobil cihazlarda değil, bilgisayar yardımıyla da aynı bilgilere ulaşılma imkanı sunuyor. www.eshot.gov.tr adresinde “Yolcu Bilgilendirme” başlığı tıklanarak sorgulama ekranına ulaşılıyor. Burada hat numarası ardından binilmek istenen durak seçilerek otobüsün kaç durak uzakta olduğu öğreniliyor. Sistem aynı zamanda duraktan geçen otobüs hatlarına da ulaşma imkanı sunuyor.

  Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  Benzer yazılar

  Yorum yapın

  Kategoriler
  Son Eklenenler
  Etiketler